Процесори
Какво е процесор?
CPU или процесорът е най-важният чип в един компютър. Точно от този чип зависят всички главни процеси в компютърната конфигурация от включване до изключване.
Освен изпълнение на всички процеси, които се случват незабележимо за потребителя, процесорът отговаря и за много други неща като отваряне на програми, бързо разчитане на информация, следене и комуникиране с другите компоненти в компютърната система. Това се случва благодарение на дънната платка където процесорът и всичко друго са свързани и работят заедно. Лесно е да разберем неговата функция ако си представим, че той е „мозъкът“ в една конфигурация.
Тук е важно да отбележим, че колкото по-мощен и бърз е един процесор толкова по-ефективно той обработва информация и извършва всички изчисления в компютъра.
Какво е важно при изборът на процесор?
Най-важното при изборът на ново CPU е да се съобразите с дънната платка, на която мислите да го сложите. Различните дънни платки са съвместими с различни процесори на различни производители. Тъй като производителите на процесори са Intel и AMD, изборът не е толкова сложен колкото звучи.
Единствено трябва да сте сигурни, че сокетът на дънната платка е съвместима със съответния процесор.
Следващата стъпка е да определите какви са вашите нужди и изисквания към компютърната конфигурация. По-просто казано за какво ще се ползва тя. Възможностите не са малко: изцяло гейминг машина, офис компютър, конфигурация за проектиране и др.
Това е определящо при закупуването на ново CPU.
Характеристики на процесор
При избирането на процесор обърнете внимание на неговите характерстики. От тях зависи колко ще е бърз бъдещият ви компютър. Основните характеристики на CPU са:
- Брой физически и логически ядра – ядрата на процесора са това, което изпълнява работните процеси в самия чип. Те се делят на физически и логически. Физическите ядра са част от хардуера на чипа, а логическите са виртуален компонент, който изпълнява процеси.
- Работна честота – измерва се в (гигахерц) GHz и се отнася пряко към скоростта на процесора. Повечето процеси имат технологията да увеличават тази честота на част от ядрата си при необходимост.
- Кеш – това е кешираната памет на процесора, която служи за мост между главната памет на компютъра и процесора. Казано по-просто колкото е по-голяма тази памет толкова по-голямо количество информация може да съхранява в близост до CPU-то. Това позволява по-висока скорост на работа на процесора.
Ако имате въпроси или нужда от съдействие не се колебайте да се свържете с нас на всяка от формите ни за контакт.